Tomasz Sieńko- Mushkil / Project Birendra In Cracov -Dances Of India

 



 


 
25 maja / sobota w Krakowie pod patronatem Klubu Podróżników Atlantyda ze współpracą z Galerią Tybetańską HanaGallery, Restauracją Ganesh oraz Artefakt Cafe odbędzie się projekt widowiskowo taneczny pt: Project Birendra In Cracov -Dances Of India. 
Organizator Tomasz Sieńko- Mushkil instruktor i choreograf oraz Rozalia Wójcik manager.
 
Projekt obejmuje pokaz tańców indyjskich ( filmowego bollywood i tollywood oraz klasyka kuchipudi i kathak ) i ma na celu propagowanie kultury i wszystkiego co piękne z Indii poprzez taniec zawarty w tym projekcje a jednocześnie promowanie Krakowa. Nie ukrywając to wydarzenie pokazuje rozwój Krakowa i wielokulturowość którą człowiek nie jest w stanie zatrzymać. ( Dawniej Indie były daleko, dziś są tuż za ścianą ) .Wydarzenie skierowane jest do wszystkich ludzi którzy będą przechodzić w tym dniu przez Krakowskie Planty.

Opis Tańca Klasycznego Kathak

Kathak jest jedną z najstarszych form klasycznej indyjskiej sztuki występu. Ewoluowała ona w czasie i została podzielona na trzy okresy rozwoju: okres świątyni, okres dworski i okres sceny.
Kathak narodził się z gawędziarstwa – tradycji, która kwitła w świątyniach Indusu i Gangesu. Termin ten pochodzi od słowa „katha” oznaczające „opowieść” - stąd też Kathak pierwotnie oznaczał gawędziarza, opowiadającego w świątyniach mitologiczne historie oraz tańczącego w ekstazie.
Kathak charakteryzuje się szybkimi obrotami, ruchami rąk (tukry), wyraźną mimiką (abhinaya) oraz "graniem" rytmów stopami (tihaie), a na kostkach zawiązuje się sznur dzwonków ghungroo.


Opis Tańca Klasycznego Kuchipudi


Kuchipudi- taniec-dramat wywodzący się z stanu Andhra Pradesh znajdującego się na południu Indii. Przedstawia tematy wywodzące się z mitologii. Taniec ten znany jest ze swego silnie dramatyczno - narracyjnego charakteru. Jego początek wiąże się z legendą o chłopcu, który w zamian za wysłuchaną modlitwę poprzysięga poświecić życie religii. Wkrótce sam rozpoczyna nauczanie. Prowadzi męską szkołę tańca dramatycznego nawiązującego do zagadnień natury religijnej. Przez setki lat sztuka Kuchipudi bardzo się rozwinęła. Współczesna forma tego tańca wykrystalizowała się jednak dopiero w XX wieku. Główną zmianą było przeniesienie spektaklu z wiosek na deski prawdziwego teatru. Technika  Kuchipudi to szybkie rytmiczne ruchy stóp, mimika twarzy, okazjonalnie pojawić się mogą również dialogi wypowiadane przez tancerzy.

Plan wydarzenia:

Cały projekt ma rozpocząć się o godz: 13:30 i ma trwać do 15:30

W pierwszym etapie kultura Indii - taniec w stylu tollywood

W drugim etapie kultura Indii - klasyczny taniec kuchipudi
W trzecim etapie kultura Indii - taniec bollywood
W czwartym etapie klasyczny - taniec Kathak 

 
.. zapraszamy na krakowskie Planty 25 maja (sobota) Altana Muzyczna Café Zakopianka, a kolejne spotkania z tańcem indyjskim w kolejnych projektach Tomasza Sieńko- Mushkil będzięmy anonsować na naszym FB ... z pewnością także w sezonie letnim przyszłego 2014 
roku
 
 



Płatki egzotycznych kwiatów, orientalna dekoracja, kostiumy tancerza i unoszący się zapach Darshanu "pokonały" dziś wiosenny pejzaż krakowskich Plant .. 
Z pasją wykonany przez artystę pokaz tańców filmowego Bollywood i Tollywood, wreszcie poczęstunek;  Mango Lassi i Chili Lassi serwowany oglądającym przez hostessy dopełniły całości. 

Widzom i zarazem słuchaczom bliższa stała się dziś kultura Indii, napewno też  zrealizowany - z powodzeniem - projekt  Birendra in Cracov Dances of India  wielu zachęcił do zainteresowanie się historią tego kraju, bo jak mówi Tomek  "dawniej Indie były daleko - dziś są tuż za ścianą .. "
A z kąd ta pasja ? .., otóż ojciec Tomka jest Hindusem !.

foto i komentarz MMJ