Fot. Marek Jasicki
|
Bard Krakowa, książę nastroju, luminarz sztuki , współtwórca legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami obchodzi podwójny jubileusz: 55-lecie twórczości i 75-lecie urodzin.
Legenda polskiego kabaretu powojennego, mistrzowski odtwórca romansów rosyjskich, kresowiak z urodzenia, Krakowiak z wyboru. Artysta wszechstronny; poeta, pieśniarz, aktor, reżyser. W ciągu swojej 50 letniej kariery piosenkarskiej kilkanaście razy objechał kraj i Europę , kawałek Azji, Afryki i obie Ameryki. Ostatnie tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i wypełnione po brzegi sale koncertowe potwierdziły jego wielkość i nieprzemijającą sławę.
Mieczysław Święcicki umiejętnie panuje nad salą, natychmiast reaguje na jej nastroje. Zawsze perfekcyjnie przygotowany i z poczuciem rzeczywistości występuje w salach kameralnych i teatralnych, ale także w halach sportowych, amfiteatrach i na stadionach, wszędzie wzbudzając aplauz i pozyskując serca publiczności. Białogwardyjskie ballady i romanse Aleksandra Wertyńskiego (w tłumaczeniu Juliana Tuwima i Jonasza Kofty) do których akompaniował mu w latach 60-tych sam Dymitr Szostakowicz, są kunsztem interpretacji dzięki której zdobył światowy rozgłos i uznanie.
Jest w nich urok białych nocy, echa bali w pałacu carskim, są bojarzy i słychać tętent kopyt białogwardyjskich koni. Ze sceny płyną m.in. „Jęczmienne łany”, „Miasteczko Bełz”, „Madame Irene”, „Step mołdawiański”, „Chryzantemy”, „Anastazja Pietrowna”, „Kto mi samotość osłodzi”, „Żółty anioł”, „Długa droga” .
Piosenki Barda przeplatają opowieści o najsłynniejszym polskim kabarecie, nawiązującym do tradycji „Zielonego Balonika”. „Piwnica pod Baranami” w okresie tzw. odwilży gromadziła studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły Muzycznej. Jej pierwszymi gośćmi były znakomite postaci krakowskiego establishmentu, w tym Krystyna Zachwatowicz (czytała teksty), Krzysztof Penderecki i Andrzej Wajda o których opowiada Artysta, a prowadzący koncert Marek Jasicki przypomina wiele anegdot o twórcach kabaretu, trudnych początkach, problemach z elektrycznością, odwiedzinach PRL-owskiego premiera Józefa Cyrankiewicza.
Każdy program Mieczysława Święcickiego jest inny, w zależności od przekroju wiekowego publiczności i jej wrażliwości, a mimo tego każda publiczność każdorazowo oklaskuje artystę na stojąco .
Estrada Krakowska jest organizatorem cyklu jubileuszowych koncertów barda Krakowa, księcia nastroju i współtwórcy Piwnicy Pod Baranami Mieczysława Święcickiego. To tu w Krakowie wraz z Piotrem Skrzyneckim, Barbarą Nawratowicz, Wiesławem Dymnym, Ewą Demarczyk i Zygmuntem Koniecznym rozpoczął swą wielką karierę
Artyście na codzień towarzyszą ; Paweł Bieńkowski (fortepian), Tadeusz Wójcik (skrzypce, gitara) i Marek Jasicki (prowadzący koncert), a w przypadku realizacji dużych koncertów estradowych, artyście towarzyszy rozbudowany skład muzyków - big band.
Koncerty letnie - plenerowe w Art. Gallery Zakopianka Cafe - anonsujemy na plakatach i afiszach ..
|