|
Gdy szliśmy krętą ścieżką ..
Z nostalgii, cierpienia, cichej zadumy. Ze wspomnień i wydarzeń już minionych . Z zachwytu nad światłem i nad cieniem . Ścieżki i miejsca, aura i pogoda opowiadają już historię minioną na pustych Plantach. Były tam żółto-foletowe ciepłe cienie. „Brązowe” drzewa, albo jasno błękitne niebo i niebiesko-niebieskie drzewo, jasno różowe cienie na ścieżkach, liście zielono niebieskie. Pejzaże jak scenografia …
Planty to sceneria baśniowa, magiczne światło, mistyczne prześwity w koronie drzew, to zaczarowane ścieżki i świat otoczony murem – namalowany tak jak go widzę pod wpływem silnego uczucia. Malowane żeby pamiętać, żeby przeżywać jeszcze raz to co się tam wydarzyło, choćby to była tylko droga promieni słonecznych padających na drzewa. Obrazy są scenografią, tłem ale nie dekoracją – chciałam je tak namalować żeby pośród tych nie zawsze rzeczywistych kolorów – wejść w obraz i już tam zostać – przeżyć te piękne chwile – kontemplacji szczęścia i nieszczęścia – raz jeszcze .
Tak jak Planty są pejzażem przemawiającym kolorem, tak dwa cykle graficzne i niezliczone rysunki ze szkicowników opowiadają historię już bardzo konkretną, osobistą.
„Gdy kwitnie żonkil” i „na Plantach” to rysunki „Chagellowskie”. Swobodne kompozycje przedstawiają rzeczywistość wewnętrzną tych miejsc, które zostały uwiecznione na obrazach. To rzeczywistość zdarzeń, wspomnień, marzeń, snów i uczuć. Tak jak „Strumień świadomości” tak rysunki są historią zanotowaną samorzutnie, automatycznie i podświadomie. Narysowanie marzeń, tego co nie powinno się wydarzyć, rzeczy „zakazanych” . To z czego często nie zadajemy sobie sprawy, to co niekiedy znajduje ujście tylko w naszych marzeniach i snach, niekontrolowanych myślach i pragnieniach.
Martyna Hołda
Urodzona w 1994. Studentka II roku Grafiki Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w malarstwie, Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Kluzy, Kraków. (2013).
Wystawy indywidualne:
2009 - Galeria Zadra, Warszawa
2010 - Galeria Sztuki Współczesnej, Salon Młodych, Włocławek
2012 - Pałac Bonerowski, Kraków
Liczne wystawy zbiorowe.
Laureatka wielu konkursów między innymi:
-
Grand Prix na projekt plakatu 100 lat Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
-
I nagroda „Taniec – opowieść, Taniec – zabawa”, organizowanym przez GSW w Włocławku.
-
I nagroda „Tęcza”, konkurs organizowany przez Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie.
Plenery i podróże artystyczne w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w galeriach i prywatnych zbiorach w Polsce, Francji, USA, Chinach, Japonii , Słowenii, Austrii i Niemczech.
.. zapraszamy 8 września (sobota godz. 18:00) na otwarcie wystawy - w Arkadach Café Zakopianka - na krakowskich Plantach
|